Ana Sayfa Manşet Teknolojide ırkçılık mümkün mü?

Teknolojide ırkçılık mümkün mü?

Ubere ırkçı yüz tanıma yazılımından dava açıldığını duymuştuk. Bu teknolojideki ırklara dair ön yargıları akıllara getirdi.

Yüz tanıma son birkaç yılda giderek daha popüler hale geldi. Havaalanları, olay yeri ve kolluk kuvvetleri gibi birçok yerde kullanılıyor. Suçları önleme ve suçluyu bulmak için bu teknolojiyi kullanmanın birkaç potansiyel avantajları bulunuyor.

Ancak mahremiyet ve güvenlik açısından birçok kaygıda var. Yüz tanıma konusunda dünya genelinde dikkat çeken bir başka sorunsa ırkçılık olarak ortaya çıktı.

Bir yüz tanıma teknolojisi, dijital bir görüntü veya bir video karesinden bir kişinin kimliğini tespit edebiliyor. 

2019 yılının Eylül ayında İngiltere’de bir siyahi adamın pasaport başvurusu, fotoğrafı nedeniyle reddedildi. Sebebi ise sistemin yanlışlıkla dudakları açık olarak tanımlamasıydı. Adamın fotoğrafı düzgündü ama algoritmalar siyahi adamın dudaklarını doğru şekilde yorumlayamadı. Çünkü siyahi insanların görüntüsü konusunda yeterli şekilde programlanmamışlardı. Bu yüz tanımlamanın ilk kez sorun yaptığı olay değildi.

Teknoloji pazarı isteğe bağlı olarak büyüyor. Yakın bir zamanda yayımlanan bir rapora göre yüz tanıma endüstrisinin büyüklüğünün 2019 yılında 2,9 milyar Euro’ya, 2024’te 6,3 milyara ulaşması bekleniyor.

TEKNOLOJİDEKİ KUSUR DÜZELTİLMEZSE NE OLUR?

Teknolojideki kusur, siyahi adam için pasaport bürosunda birkaç saat daha fazla zaman geçirmesine neden oldu. Belki çok dramatik görünmeye bilir ama esas sorun bu vakanın bir istisna olmaması. Eğer hata düzeltilmezse sonuçlarını bir düşünün?

Yüz tanıma özelliğinin kullanan popüler telefon uygulamaları belirli etnik gurupları dışarıda tutabilir, kusurlu tanıma teknolojisi polisin şüpheli yada suçluları tanımlamasında hatalara yol açabilir ve tam aksine etnik yüz özellikleri belirli halk guruplarını tanımlamak için kasten kullanılabilir.

Yani yüz tanıma sistemleri birinin yanlış tanımlanması ve yanlış mahkumiyetlere yol açması gibi tehlikeler taşıyor.

ÇİNLİLER BAKIN NE İÇİN KULLANIYOR

Örneğin, Çin hükümeti yüz tanıma sistemini dikkatsiz yürüyen yaylar ve diğer küçük suçluları yakalamak için kullanıyor. Bu durum ülkede tartışmalara yol açtı. Halkı korumakla, temel medeni mahremiyete dokunma arasındaki ince çizgi unutulmamalı.

YÜZ TANIMA IRKÇI MI?

Yüz tanıma bir teknoloji çeşidi elbette bir ideolojisi olamaz. Ancak teknolojinin arkasındaki programcı ve teknisyenler olabilir. Son araştırmalar, birkaç yüz tanıma algoritmasının büyük oranda cinsiyetçi ve ırkçı ön yargılara sahip olduğunu gösterdi. Buna teknoloji devi Amazon’un yazılımı da dahil. Araştırmalar bu yazılımın açık tenli erkekleri sınıflandırmada yüzde sıfır hata verdiğini gösterirken, koyu tenli kadınları kategorize etmede yüzde 31,4’lük bir hata oranına sahip olduğunu gösteriyor. Her ne kadar Amazon ‘eski versiyon’ deyip bulgulara itiraz etse de ana sorun Amazon’un algoritmaları yeterince test etmemesinde.  Onu geliştirirken sisteme etnik azınlıklara ait yeterince görüntü yüklemediler. (ÖMER KEBELİ)   

Must Read

33 askerimizi şehit eden saldırının detayı belli oldu

İdlip’te Türk askerine düzenlenen ve 33 Mehmetçiğin şehit olmasıyla sonuçlanan saldırının detayları belli oluyor. Rusya saldırının ardından yaptığı açıklamalarla inkar politikası izlerken,...

Suriye’den gelen haber Türkiye’nin yüreğini yaktı

Türkiye, idlip’te Esad güçlerinin saldırısı sonucu 33 kahraman askerini kaybetti. Şehit olan askerlerimizin kimlikleri belli olamaya başlarken dün yaşanan...

33 şehidimiz var

Suriye’den acı haberler peş peşe geliyor. Şehit sayını 9 olarak açıklayan Hatay Valisi Rahmi Doğan, son yaptığı açıklamada 33 Mehmetçiğin şehit olduğunu...

Yandaş medya 3 maymunu oynuyor

Türkiye, Suriye’nin İdlib kentinden görev yapan Mehmetçikten gelecek haberlere kilitlendi. Sosyal medya platformu Facebook ve Twettr’da Suriye’de çok sayıda askerin şehit olduğu...

Corona virüs hurafeleri

Dünya çapında etki yapan Corona virüs tehlikesine karşı alınacak önlemleri bu haberimizde mercek altınına aldık. Uzmanlar bazı önerilerin hurafeden ibaret olduğu konusunda...