Ana Sayfa Manşet 2020, Mars yılı olacak

2020, Mars yılı olacak

Uzay araştırmalarında 2020 yılı oldukça hareketli geçeceğe benziyor. Özellikle Mars’ta inceleme yapmaya hazırlanan Avrupa, Rusya, Çin, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri, Mars görevleriyle bilim dünyasında yeni keşfiler yapmak istiyor.

İlk insanın aya ayak basmasından 50 yıl sonra uzay yarışında bir sonraki hedef Mars oldu.

NASA’nın temmuz ayında planlanan Mars 2020 misyonu antik mikrobik yaşam kalıntılarını barındırabilecek kayaların peşine düşecek. 2030’ların başında ise dünyaya göndermek için örnekler kızıl gezegende güvenli bir yerde tutulacak. Hedefte ise mars’ın cezara kraterinde bir zamanlar içinde su bulunan nehir deltası var.

ÇİN, HAZİRAN 2020’DE FIRLATACAK

Çin’in Mars 2020 misyonu ise hem yörüngede bulunacak bir uzay aracını hemde yüzeye inecek bir keşif aracını içeriyor. Çin, kasım 2019’da uluslar arası gözlemcileri Mars keşif aracını teste davet etmişti. Pekin dışında kızılı gezegen benzeri koşullara sahip bir alanda aracın havada durma engellerden kaçınma ve yavaşlama yetenekleri gösterildi.

Çin’in uzay ajansı Haziran 2020 için planlanan fırlatma sonrası 2021’de marsa inmeyi hedefliyor.

AVRUPA’DAN EGZO MARS PROJESİ

EGZO Mars’sa Avrupa Uzay ajansı ESA ve Rusya uzay ajansı ROSCOSMOS’un ortak bir misyonu. Bilim insanları 2018’in Ekim ayında hazırlık aşamasında İspanya’nın tabernas çölünde bir Mars robotu prototipini test etti. Egzo Marsı NASA keşif araçlarından ayıran şey bilim insanlarının Mars’ın derinliklerini incelemesine yardımcı olacak yere nüfuz eden matkabı.

Mars atmosferi organik maddeleri güneşin radyasyonundan çok fazla koruyamıyor. Bu nedenle geçmiş yada mevcut yaşam izleri varsa bunu bulmak için bakılacak en iyi yerin yüzeyin altı olduğu düşünülüyor.  

Egzo Mars misyonu kapsamında keşif aracının 9 aylık bir yolculuk sonrası 2021 yılının Mart ayında kızıl gezegene inmesi planlanıyor. Her şey yolunda giderse uzay aracı, Avrupa’nın Mars’taki ilk keşif aracı olacak.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ MARS YOLCUSU

2020 yılında Birleşik Arap Emirlikleri de Mars yarışında yer alacak. Arapça adı amal olan Uhud adlı aracın Temmuz ayında Marsa gönderilmesi hedefleniyor. Misyon başarılı olursa Birleşik Arap Emirlikleri Marsa ulaşmayı başaran ilk Müslüman ülke olacak.

Mars’ta günümüzde aktif 2 keşif aracı bulunuyor. ABD, Avrupa ve Hindistan’a ait 6 uyduda yörüngede bulunuyor.(ÖZLEM BAZ)  

Must Read

33 askerimizi şehit eden saldırının detayı belli oldu

İdlip’te Türk askerine düzenlenen ve 33 Mehmetçiğin şehit olmasıyla sonuçlanan saldırının detayları belli oluyor. Rusya saldırının ardından yaptığı açıklamalarla inkar politikası izlerken,...

Suriye’den gelen haber Türkiye’nin yüreğini yaktı

Türkiye, idlip’te Esad güçlerinin saldırısı sonucu 33 kahraman askerini kaybetti. Şehit olan askerlerimizin kimlikleri belli olamaya başlarken dün yaşanan...

33 şehidimiz var

Suriye’den acı haberler peş peşe geliyor. Şehit sayını 9 olarak açıklayan Hatay Valisi Rahmi Doğan, son yaptığı açıklamada 33 Mehmetçiğin şehit olduğunu...

Yandaş medya 3 maymunu oynuyor

Türkiye, Suriye’nin İdlib kentinden görev yapan Mehmetçikten gelecek haberlere kilitlendi. Sosyal medya platformu Facebook ve Twettr’da Suriye’de çok sayıda askerin şehit olduğu...

Corona virüs hurafeleri

Dünya çapında etki yapan Corona virüs tehlikesine karşı alınacak önlemleri bu haberimizde mercek altınına aldık. Uzmanlar bazı önerilerin hurafeden ibaret olduğu konusunda...