Ana Sayfa Manşet Corona virüs Türkiye için bir tehdit mi?

Corona virüs Türkiye için bir tehdit mi?

Çin’de ortaya çıkan Koronavirüsü yavaş yavaş tüm dünyaya yayılıyor. Dünya’nın en kalabalık nüfusuna sahip ülkesinde sokaklar alışılmışın dışında boş kalıyor. Dükkanlar kapalı, hava limanları ise boşaltıldı.

Dünya Sağlık Örgütünün Çin Ofisi ilk olarak 31 Aralık 2019’da nedeni bilinmeyen zatürree vakaları bildirdi. Ancak virüs bilinen türleriyle eşleşmedi ve bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü durumu endişe verici olarak nitelemeye başladı.

Sadece bir hafta sonra Çin hükümeti yeni bir virüs türü tespit ettiklerini duyurdu. Daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir Korona virüs olarak tanımlandı. Virüsün tehdit ettiği ülkeler arasında Türkiye’de var.

PEKİ TÜRKİYE İÇİN RİSK DURUMU NEDİR?

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinde enfeksiyon uzmanı olan Prof. Dr. Haluk Eraksoy, Sağlık Bakanlığının olaya zamanında müdahale ettiğini ancak bunun yeterli olmayacağını söyledi.

Eraksoy, havalimanlarına konan termal kameraların virüsü taşıyan hasta tespitinde bir yöntem olacağını ancak bazı hastaların kuluçka dönemi henüz tamamlanmadığı için ateşsiz olarak’ta Türkiye giriş yapabileceğini belirtiyor.

Koronavirüs, insanlarda basit soğuk algınlığından ciddi akut solunum sendromuna kadar değişik şekillerde kendisi gösterebiliyor. Virüsün ortaya çıkış sebebiyle ilgili bir çok iddia ortaya atılsa da üzerinde en çok durulan Huan deniz ürünleri toptan satış pazarında yasa dışı vahşi hayvan atışı olarak gösteriliyor.

Önce Çin hükümeti, ardından da Dünya Sağlık Örgütü bu yeni tür virüsün insandan insana da bulaştığını açıkladı.

Konunun uzmanlarından Prof. Dr. Önder Ergönül, virüsün yayılma yoluna ilişkin şu açıklamayı yaptı;

Dünya Sağlık örgütü virüsle ilgili uluslar arası çapta sağlıksal acil durum ilan etti. Önder Ergönül hayatını kaybedenlerin yaşlarına dikkat çekti.

Şimdiye kadar 20’nin üzerinde ülkede binlerce vaka tespit edildi. Çin yönetimi ise çözümü virüsün görüldüğü kentleri karantina altına almakta buldu. Türkiye Sağlık Bakanlığı ise Türkiye’de 19 ilde 25 hastane’de izole odaları belirledi.

PEKİ KORONA VİRÜSÜ KARŞI NASIL ÖNLEM ALINABİLİR?

Prof. Dr. Haluk Eraksoy, solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşmasını engellemenin çok zor olduğunu ifade ediyor. Eraksoy; “Bu enfeksiyonlar damlacıklarla bulaşır. Öksürürken, hapşırırken, hemen akla burada hasta kişinin virüslü damlacıkları saçmasının engellemesi düşünülür. Bu yapılabilir, bu nedenle de hasta kişilerin maske takmaları önerilebilir. Bunun içinde karmaşık maskelere gerek yok, cerrahi maskeler bu amaca hizmet edebilir. Ancak ıslandıkça da etkinliğini kaybeder. Aynı maske ile günlerce dolaşmak doğru olmaz.”

Ergönül ise hastalık belirtileri görülen kişilerin biran önce hastanelere başvurması gerektiğini belirtti.

Uzmanlar, yeni virüse karşı etkili bir tedavi yönteminin olmadığını sadece destekleyici tedavi uygulanabileceğini vurguluyorlar. Tüm bu ayrıntılar karşısında insanlar ise endişeli. Vatandaşlarsa kendince önlemlerle hastalığa karşı önemle alıyor.

Must Read

33 askerimizi şehit eden saldırının detayı belli oldu

İdlip’te Türk askerine düzenlenen ve 33 Mehmetçiğin şehit olmasıyla sonuçlanan saldırının detayları belli oluyor. Rusya saldırının ardından yaptığı açıklamalarla inkar politikası izlerken,...

Suriye’den gelen haber Türkiye’nin yüreğini yaktı

Türkiye, idlip’te Esad güçlerinin saldırısı sonucu 33 kahraman askerini kaybetti. Şehit olan askerlerimizin kimlikleri belli olamaya başlarken dün yaşanan...

33 şehidimiz var

Suriye’den acı haberler peş peşe geliyor. Şehit sayını 9 olarak açıklayan Hatay Valisi Rahmi Doğan, son yaptığı açıklamada 33 Mehmetçiğin şehit olduğunu...

Yandaş medya 3 maymunu oynuyor

Türkiye, Suriye’nin İdlib kentinden görev yapan Mehmetçikten gelecek haberlere kilitlendi. Sosyal medya platformu Facebook ve Twettr’da Suriye’de çok sayıda askerin şehit olduğu...

Corona virüs hurafeleri

Dünya çapında etki yapan Corona virüs tehlikesine karşı alınacak önlemleri bu haberimizde mercek altınına aldık. Uzmanlar bazı önerilerin hurafeden ibaret olduğu konusunda...