Ana Sayfa Dünya Dünya diken üstünde! Virüs yayılıyor

Dünya diken üstünde! Virüs yayılıyor

Koronavirüsü Çin sınırlarında da can almaya başladı. Ülke dışında ilk ölüm Filipinler’de oldu. Virüsle mücadele eden Çin’de şimdi de kuş gribi salgını başladı. Ülkede virüs nedeniyle ölenlerin sayısı da 304’e yükseldi.

Hastalığın ortaya çıktığı Vuhan kentinden Filipinlere gelen 44 yaşındaki Çinli ateşlenince Zatürree şüphesiyle tedavi altına alındı. Kurtarılamayan hastanın Koronavirüs yüzünden öldüğü anlaşıldı.

YENİ SALGIN ORTAYA ÇIKTI

Çin virüsle mücadele ederken yeni bir salgın daha ortaya çıktı. Hunan eyaletindeki kanatlı hayvan çiftliğinde Kuş Gribi tespit edildi. Bunun üzerine yaklaşık 18 bin hayvan itlaf edildi.

Karantina altındaki Hubey’de ise eyalete giriş ve çıkışın yasaklanması büyük dramlara yol açtı. Lösemi hastası olan kızını tedavi için başka bir şehre götürmek isteyen anneyi kontrol noktasında polisler durdurdu. Bölgeden çıkması yasak olduğu söylenince kadın çaresizlik içinde gözyaşlarına boğuldu.

Kadının gözyaşları karşısında polisin tavrı yumuşadı, yapılan kontrollerden sonra anne ve kızının geçmesine izin verildi.  

HASTANE İNŞAATI 10 GÜNDE BİTTİ

Pekin yönetimi virüsün ortaya çıktığı Vuhan’da başlattığı bin yataklı hastane inşaatını ise 10 günde tamamladı. Ardından da hastaneye 8 kargo uçağı ile bin 400 sağlık personeli gönderildi.

26 ülkeye yayılan virüse karşı dünya diken üstünde. Almanya, Çin’den tahliye edilen 2 kişide virüsün tespit edildiğini açıkladı. Endonezya’da Vuhan’da bulunan 238 vatandaşını uçakla tahliye etti. Görevliler önlem olarak uçaktan inen yolculara ayak üstü dezenfektan sıktı.

Rusya, Çin ile vizesiz seyahat uygulamasını geçici süreliğine durdurdu. Hong Kong’da ise sağlık çalışanları Çin ile sınırın kapatılmaması üzerine grev kararı aldı. (ÖZLEM BAZ)

Must Read

33 askerimizi şehit eden saldırının detayı belli oldu

İdlip’te Türk askerine düzenlenen ve 33 Mehmetçiğin şehit olmasıyla sonuçlanan saldırının detayları belli oluyor. Rusya saldırının ardından yaptığı açıklamalarla inkar politikası izlerken,...

Suriye’den gelen haber Türkiye’nin yüreğini yaktı

Türkiye, idlip’te Esad güçlerinin saldırısı sonucu 33 kahraman askerini kaybetti. Şehit olan askerlerimizin kimlikleri belli olamaya başlarken dün yaşanan...

33 şehidimiz var

Suriye’den acı haberler peş peşe geliyor. Şehit sayını 9 olarak açıklayan Hatay Valisi Rahmi Doğan, son yaptığı açıklamada 33 Mehmetçiğin şehit olduğunu...

Yandaş medya 3 maymunu oynuyor

Türkiye, Suriye’nin İdlib kentinden görev yapan Mehmetçikten gelecek haberlere kilitlendi. Sosyal medya platformu Facebook ve Twettr’da Suriye’de çok sayıda askerin şehit olduğu...

Corona virüs hurafeleri

Dünya çapında etki yapan Corona virüs tehlikesine karşı alınacak önlemleri bu haberimizde mercek altınına aldık. Uzmanlar bazı önerilerin hurafeden ibaret olduğu konusunda...