Ana Sayfa Manşet İnternet'te her gördüğünüze inanmayın! Deepfake olabilir

İnternet’te her gördüğünüze inanmayın! Deepfake olabilir

Günümüz dünyasında hızla gelişen teknoloji, televizyon, sinema ve yayıncılık dünyasına yeni kavramları da beraberinde getiriyor.

Geliştirilen bilgisayar teknolojisi ile hazırlanan Deepfake videoları, artık neredeyse gerçeğinden ayırt etmek imkansız hala geldi. Bu nedenle internet dünyasında gördüğünüz her şeye artık inanmayın. Çünkü gerçek gibi görünen görüntüler aslında yapay zeka teknoloji yardımıyla manipüle edilerek hazırlanmış olabilir.

ABD’nin Los Angeles kentinde bulunan laboratuarında Deepfake videoları geliştiren Bilgisayar Bilimci Yrd. Doç. Hao Li, bu alnda çığır açan buluşa imza attı. Hao Li, Deepfake’in öncülerinden. Neredeyse mükemmel görünen ve gerçeğinden ayırt etmenin zor olduğu videolara imza atıyor.

Bilgisayar grafikleri alanında çalışan bilim insanı olan Hao Li, Aksiyon filmleri serisi Hızlı ve Öfkeli’nin başrol oyuncusu Paul Walker öldükten sonra, aktörü Hızlı ve Öfkeli-7 filminde dijital olarak canlandırmayı başaran kişi.

Muhtemelen internette dolaşırken Deepfake videoları görmüşsünüzdür. Ünlü aktör Nicolas Cage’nin aklınıza gelen her filmde ortaya çıkmasında olduğu gibi. Yada Barack Hussein Obama’nın, Donald Trump’ı azarladığı görüntülerde.

Yapay zeka ile manipüle edilen videolar yıllar içinde giderek akıl almaz bir hale geldi. Hao Li, gerçek zamanlı Deepfake’lerin gerçek olduğunu göstermek için bir yüz değiştirme uygulaması hazırladı. Pek çok Deepfake videosunda yüz değiştirme teknolojisi kullanılıyor.

Mükemmle Deepfake videolar yapmak için algoritmalar yaklaşık 5 bin görüntü kullanılarak eğitiliyor. Bilgisayar, sırayla dizilen fotoğraflardan yola çıkarak görüntüye konu olan kişinin videosunu hazırlıyor.

Bir dakikalık Deepfake videoyu yapmak özel bir bilgisayar kullanarak 4 gün sürüyor. Ancak Hao Li’nin geliştirdiği yapay zeka teknolojisiyle bu videoyu hazırlamak bir tuşa basmak kadar basit. (ÖMER KEBELİ)   

Must Read

33 askerimizi şehit eden saldırının detayı belli oldu

İdlip’te Türk askerine düzenlenen ve 33 Mehmetçiğin şehit olmasıyla sonuçlanan saldırının detayları belli oluyor. Rusya saldırının ardından yaptığı açıklamalarla inkar politikası izlerken,...

Suriye’den gelen haber Türkiye’nin yüreğini yaktı

Türkiye, idlip’te Esad güçlerinin saldırısı sonucu 33 kahraman askerini kaybetti. Şehit olan askerlerimizin kimlikleri belli olamaya başlarken dün yaşanan...

33 şehidimiz var

Suriye’den acı haberler peş peşe geliyor. Şehit sayını 9 olarak açıklayan Hatay Valisi Rahmi Doğan, son yaptığı açıklamada 33 Mehmetçiğin şehit olduğunu...

Yandaş medya 3 maymunu oynuyor

Türkiye, Suriye’nin İdlib kentinden görev yapan Mehmetçikten gelecek haberlere kilitlendi. Sosyal medya platformu Facebook ve Twettr’da Suriye’de çok sayıda askerin şehit olduğu...

Corona virüs hurafeleri

Dünya çapında etki yapan Corona virüs tehlikesine karşı alınacak önlemleri bu haberimizde mercek altınına aldık. Uzmanlar bazı önerilerin hurafeden ibaret olduğu konusunda...