Ana Sayfa Teknoloji Yaşam kaynağımız güneşin yakıtı bittiğinde ne olacak?

Yaşam kaynağımız güneşin yakıtı bittiğinde ne olacak?

Yaşam kaynağımız güneşin çapı dünyanın çapından yüz kat daha büyük. Yüzeyinde ara ara beliren siyah lekelerin teleskopla bakıldığında oldukça koyu oldukları gözleniyor. Güneşteki bu görüntüler o bölgelerin çevrelerine göre daha soğuk olduğunun göstergesi olarak biliniyor.

Ultraviyole görüntüyle bakıldığında güçlü patlamalar nedeniyle güneşin yüzeyinden sıcak sıvının fışkırdığı görülebiliyor.

Güneşin çekirdeği hidrojeni helyum gazına dönüştürüp ortaya çıkan bu radyasyonun yüzeyine ulaşması yüz bin yıl sürüyor. Yüzey sıcaklığı yaklaşık 6 bin derece olan Güneşin bu sıcaklığı 10 bin dereceye ulaşan atmosfer sıcaklığının yanında hiçbir şey.

GÜNEŞİN YAKITTI TÜKENDİĞİNDE NE OLACAK?

Güneşin atmosferinin etrafında oluşturduğu çember tutulma sırasında çıplak gözle görülebilir. Güneşimiz 4,5 milyar yıldır gök yüzünde parlıyor. Kendine has özelliklerine rağmen aslında oda Samanyolu galaksisindeki herhangi bir yıldız.

Çekirdeğindeki hidrojen tükendiğinde genişlemeye başlayacak ve kırmızı dev denilen evrim sürecine girecek. Bu olay dünyadaki yaşamı da sona erdirecek.  

İnsanoğlu başından beri güneşin yaşam için başlıca ısı ve ışık kaynağı olduğunun bilincinde oldu. Güneş olamasaydı yer yüzündeki yaşam çeşitliliği olmazdı. Bu yüzden insanoğlu tarih boyunca güneşe ilgi duydu.

Güneş ayrıca günlük yaşamda geçen zamanı anlamak için bir işarettir. Günleri ve mevsimleri ayırmada aydan daha tutarlıdır. Tarih boyunca insan oğluna zamanda bir pusla olmuştur. 16. Yüzyılda bilim insanı Nicolas Kopernig dünyanın değil, güneşin evrenin merkezinde olduğunu savundu. Bu tez yeni araştırma ve düşüncülere kapı araladı.

Güneş rüzgarları olarak bilinen olayla güneşin uzaya düzenli olarak elektrik yüklü dalgalar yaydığını ve dalgaların güneş sistemimizi bir fanus gibi sararak dünyamızı ve diğer gezegenleri galaksinin geri kalanının yaydığı kozmik radyasyonda korudu biliniyor. (ÖZLEM BAZ)  

Must Read

33 askerimizi şehit eden saldırının detayı belli oldu

İdlip’te Türk askerine düzenlenen ve 33 Mehmetçiğin şehit olmasıyla sonuçlanan saldırının detayları belli oluyor. Rusya saldırının ardından yaptığı açıklamalarla inkar politikası izlerken,...

Suriye’den gelen haber Türkiye’nin yüreğini yaktı

Türkiye, idlip’te Esad güçlerinin saldırısı sonucu 33 kahraman askerini kaybetti. Şehit olan askerlerimizin kimlikleri belli olamaya başlarken dün yaşanan...

33 şehidimiz var

Suriye’den acı haberler peş peşe geliyor. Şehit sayını 9 olarak açıklayan Hatay Valisi Rahmi Doğan, son yaptığı açıklamada 33 Mehmetçiğin şehit olduğunu...

Yandaş medya 3 maymunu oynuyor

Türkiye, Suriye’nin İdlib kentinden görev yapan Mehmetçikten gelecek haberlere kilitlendi. Sosyal medya platformu Facebook ve Twettr’da Suriye’de çok sayıda askerin şehit olduğu...

Corona virüs hurafeleri

Dünya çapında etki yapan Corona virüs tehlikesine karşı alınacak önlemleri bu haberimizde mercek altınına aldık. Uzmanlar bazı önerilerin hurafeden ibaret olduğu konusunda...