Ana Sayfa Sağlık Corona virüs hurafeleri

Corona virüs hurafeleri

Dünya çapında etki yapan Corona virüs tehlikesine karşı alınacak önlemleri bu haberimizde mercek altınına aldık. Uzmanlar bazı önerilerin hurafeden ibaret olduğu konusunda uyarıyor. Uzmanlara göre hurafeler, virüsün kendisi kadar tehlikeli olabiliyor.

Öyle ki geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de açıklamalarıyla büyük etki yapan Canan Karatay, Coronavirüs için kelle paça tavsiye etmişti. Bu tavsiye birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, Canan Karatay’ın bu açıklamasını hurafe olarak değerlendirdi.

Osman Erk, kele paça ile birlikte ortaya atılan bir çok konuya açıklık getirdi.

Erk, alınacak önlem ve hurafe bilgilerle ilgili şunları söyledi;

“Kelle paçanın içerisinde bol miktarda hayvansal protein, bunun dışında doymuş yağ, kolesterol ve hayvanın bütün hayatı boyunca vücudunda biriktirdiği toksinler var. Bu unsurlar bağışıklık sistemine herhangi bir olumlu katkıda bulunmaz tam tersine bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olurlar. O yüzden kelle paça kesinlikle hurafe bilgilerden bir tanesidir. Sık sık yenildiğinde vücutta kalp damar hastalıkları olmak üzere başka hastalıklara da neden olabilecek besinlerden bir tanesidir.”

TUZLU SU GARGARASI VİRÜSTEN KORUR MU?

“Burada ifade edilen normal tuzlu su değil. Hipertonik tuzlu su solüsyonlarıdır. Bunlarda bundukları ortama su çekem özelliği olan unsurladır. Örneğin gargara yapıldığında bu hipertonik solüsyon mukoza hücrelerinden su çeker, mukoza hücreleri büzülür, aynı zamanda bağışıklık hücreleri de büzülür ve görevini yerine getiremezler. Kısaca tuzlu su gargarasını koruyucu bir etkisi yoktur.”    

VİRÜS KARGO VE PAKETLERLE YAYILIR MI?

“Virüsün yaşabilmesi için mutlaka canlı bir hücreye ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Yabancı yüzeylerde ortala 2 ile 4 saat canlı kalabildiği ile ilgili bilgiler söz konusu. Biraz daha esneterek şunu söyleye biliriz; 24 saat içinde yabancı yüzeylerde canlı herhangi bir viral etkinin bunmayacağını rahatlıkla ifade edebiliriz.”

GRİP AŞISI OLANLAR VİRÜSE KARŞI DAHA MI DAYANIKLI OLUR?

“Böyle bir bilimsel çalışmanın olduğunu duymadım. Ancak aşı bağışıklık sistemini harekete geçirmek için dışarıdan verilen moleküllerdir. Bağışıklık sistemine deyim yerindeyse antrenman yaptırıldığı zaman diğer etkenlere karşıda olumlu etkilerin ortaya çıkması beklenebilir.”

EL YIKAYARAK VİRÜSTEN KORUNABİLİR MİYİZ?         

“Genel olarak enfeksiyon hastalıklarının 10 nedeni vardır, bunların başında eldeki mikroplar gelir. Bu yüzden el yıkamayı alışkanlık haline getirmemiz lazım. Çünkü viral etkenlerin en sık geçiş yolu ellerle olur. Günde en az 4-5 kez 30 saniye sürecek kadar el yıkamalıyız. Bu sadece Corona virüs açısından değil mevsimsel hastalıklar açısından da son derece önemli, koruyucu bir yöntem.”

MASKE TAKMAK GEREKLİ Mİ?

“Mutlaka maske takmayı düşünmemiz lazım. Maskelerinde belirli kullanım süresi var buna dikkat edilmeli. Kalabalıklardan mümkün olduğunca uzak durmak lazım. Virüs etkenleri 2 ila 3 metreden rahatlıkla karşıdaki insana geçe bilme kabiliyetine sahiptir.”

CORONA VİRÜSÜN GÜNÜMÜZÜN EN TEHLİKELİ VİRÜSÜ OLDUĞU DOĞRU MUDUR?

“Dünya ölçeğinde her sene 250 ile 500 bin kişi mevsimsel grip nedeniyle hayatını kaybediyor. Zatürye  burada en önemli hastalıklardan bir tanesi. Genel rakamlara bakıldığında bu hastalıkların Corona virüsten daha önde olduğu görülüyor. Ama dikkatli olmakta fayda var.” (ÖZLEM BAZ)

Must Read

33 askerimizi şehit eden saldırının detayı belli oldu

İdlip’te Türk askerine düzenlenen ve 33 Mehmetçiğin şehit olmasıyla sonuçlanan saldırının detayları belli oluyor. Rusya saldırının ardından yaptığı açıklamalarla inkar politikası izlerken,...

Suriye’den gelen haber Türkiye’nin yüreğini yaktı

Türkiye, idlip’te Esad güçlerinin saldırısı sonucu 33 kahraman askerini kaybetti. Şehit olan askerlerimizin kimlikleri belli olamaya başlarken dün yaşanan...

33 şehidimiz var

Suriye’den acı haberler peş peşe geliyor. Şehit sayını 9 olarak açıklayan Hatay Valisi Rahmi Doğan, son yaptığı açıklamada 33 Mehmetçiğin şehit olduğunu...

Yandaş medya 3 maymunu oynuyor

Türkiye, Suriye’nin İdlib kentinden görev yapan Mehmetçikten gelecek haberlere kilitlendi. Sosyal medya platformu Facebook ve Twettr’da Suriye’de çok sayıda askerin şehit olduğu...

Corona virüs hurafeleri

Dünya çapında etki yapan Corona virüs tehlikesine karşı alınacak önlemleri bu haberimizde mercek altınına aldık. Uzmanlar bazı önerilerin hurafeden ibaret olduğu konusunda...